Zabytki protestanckie w Wielkopolsce
– Kamila KłudkiewiczDawna kultura protestancka zaczęła przyciągać uwagę wielkopolskich starożytników w 1. poł XIX wieku. Początkowo tutejsi zbieracze przede wszystkim interesowali się starodrukami i rękopisami wielkopolskich protestantów, zwłaszcza braci czeskich, od XVI w. osiadłych w różnych miastach regionu (z gł. ośrodkiem w Lesznie). Najważniejsi miejscowi bibliofile Tytus Działyński (1796–1861) i Edward Raczyński (1786–1845) poszukiwali do swoich zbiorów wydania z miejscowych oficyn protestanckich. Ich bliski współpracownik, bibliotekarz poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, historyk Józef Łukaszewicz (1799–1873) m.in. na podstawie tych źródeł opublikował książkę O kościołach braci czeskich w dawnej Wielkiejpolsce (1835), a później również Dzieje kościołów wyznania helweckiego na Litwie (1842).
Tematyka kultury protestanckiej zagościła również na łamach „Przyjaciela Ludu”, ilustrowanego czasopisma, wydawanego w Lesznie przy współpracy Łukaszewicza i Raczyńskiego. Publikowano w nim informacje historyczne o braciach czeskich, dokumenty wielkopolskich kalwinów, rzadziej ilustracje tyczące się tej tematyki. Do wyjątków należała rycina przedstawiająca fasadę konsekrowanego w 1841 r. nowego kościoła gminy ewangelickiej w Poznaniu, wybudowanego wg projektu sławnego pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla.
Historia wielkopolskiego protestantyzmu jawiła się miejscowemu gronu starożytników jako ważny, wyjątkowy i atrakcyjny element lokalnego dziedzictwa. Rozwój takich miast jak Leszno pod rządami braci czeskich, wysoki poziom nauczania w ich szkołach, obecność w mieście myśliciela i reformatora pedagogiki Jana Amosa Komeńskiego, sprawiały, że kultura protestancka mogła stać się ważną częścią badań nad historią nowożytnej Rzeczypospolitej. Jeszcze w 1. połowie XIX wieku zabytków protestanckiej sztuki nie traktowano w kategoriach narodowościowych.
Sytuacja zaczęła zmieniać się w połowie XIX stulecia, kiedy protestantów jednoznacznie zaczęto identyfikować z Niemcami. Religia zaś stała się kolejnym elementem, obok narodowości, dzielącym mieszkańców Wielkopolski i prowadzącym do konfliktów, zwłaszcza w dobie Kulturkampfu. W latach 1815–1918 odsetek ludności protestanckiej w regionie wahał się w granicach 27–33 %. Gminy ewangelickie w Prowincji Poznańskiej szczególnie szybko rozrastały się na przełomie XIX i XX wieku.
Ważnym elementem kultury wielkopolskich ewangelików były wydawane przez poszczególne gminy czasopisma i gazetki. Wyróżniał się wśród nich wydawany od 1861 r. kalendarz „Evangelisches Jahrbuch für die Provinz Posen”. Jego pomysłodawcą i autorem większości tekstów był poznański kapelan wojskowy Tony Ottomar Bork. Obok właściwego kalendarza wydawnictwo zawierało zbiór różnych tekstów. Każdy tom był ilustrowany widokami nowych świątyń ewangelickich, budowanych w Prowincji Poznańskiej. Z czasem opisy budowy i uroczystości poświęcenia nowych kościołów ilustrowano fotografiami. Ilustracje te oprócz wzbogacenia tekstów o charakterze propagandowym (podkreślających powiększenie i rozrost gmin ewangelickich w prowincji), pełniły również ważną rolę w identyfikacji Niemców z ich miejscem zamieszkania.
Wraz z rozwojem w 2. połowie XIX wieku niemieckich badań nad historią sztuki wielkopolskiej, uwagę autorów zaczęły przykuwać zabytki kultur protestanckiego na terenie Prowincji Poznańskiej.
W pierwszym katalogu zabytków sztuki na terenie Wielkopolski, czyli publikacji Verzeichniss der Kunstdenkmäler der Provinz Posen Juliusa Kohtego, od 1891 r. konserwatora zabytków w Prowincji Poznańskiej, znalazły się bardzo skrupulatne opisy zabytków kultu ewangelickiego, nawet jeśli były to dzieła drugo- czy trzeciorzędne. Kohte był również autorem pierwszej publikacji poświęconej ewangelickim kościołom w regionie (Geschichte des protestantischen Kirchenbaus in die Provinz Posen, 1897).
Zabytki ewangelickie były w publikacjach niemieckich bardzo ważnym elementem historii lokalnej sztuki. Ludwig Kaemmerer (1862–1938), historyk sztuki, dyrektor niemieckiego Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Poznaniu (Kaiser-Friedrich-Museum), a jednocześnie konserwator zabytków w prowincji oraz wykładowca na miejscowej Akademii Królewskiej, opublikował zarys historii sztuki w Wielkopolsce w popularyzatorskim, bogato ilustrowanym albumie Die wichtigste Baudenkmäler der Provinz Posen (1909). Podkreślał w nim wpływy niemieckie w sztuce polskiej i wielkopolskiej, a także opisał kościoły ewangelickie, m.in. w Bukowcu, Wschowie, Szlichtyngowej, Poznaniu.
Zabytkowe wyposażenie z ewangelickich kościołów wielkopolskich znalazło się również na ekspozycji działu kulturalno-historycznego poznańskiego Kaiser-Friedrich-Museum. Choć liczba zabytków pochodzących z kościołów katolickich i ewangelickich była zbliżona, to w muzealnej ekspozycji zdecydowanie faworyzowano te ostatnie. Ołtarz z kościoła w Zaborowie pod Lesznem oraz krucyfiks z Ostrowa dominowały w ekspozycji ściany południowej sali, w której prezentowano zabytki kulturalno-historyczne z Prowincji Poznańskiej.
Podstawowe źródła i literatura
Żródła:
- „Przyjaciel Ludu”, nr 14, 6 XI 1841
- P. Graef, L. Kaemmerer, Die wichtigste Baudenkmäler der Provinz Posen, Berlin 1909
- J. Kohte, Verzeichniss der Kunstdenkmäler der Provinz Posen, Berlin: t. 1 (18980), t. 2 (1896), t. 3 (1895-1896), t. 4 (1897)
Bibliografia:
- O. Kiec, Protestantyzm w Poznańskiem 1815–1918, Warszawa 2001
- K. Kłudkiewicz, Nasze czyli czyje? Wielkopolskie zabytki w oczach Polaków i Niemców w XIX i na przełomie XIX i XX wieku, w: Dobre i złe sąsiedztwa. Obce-nasze-inne (t. 2, Sąsiedzi w historiografii, edukacji i kulturze), red. T. Maresz, K. Grysińska-Jarmuła, Bydgoszcz 2018, s. 201–215