- visualheritage.eu - http://visualheritage.eu/en -

Muzeum Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku (Kunstgewerbemuseum)

This entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.


Bezpośrednią przyczyną założenia pod koniec 1881 r. Prowincjonalnego Muzeum Rzemiosła (Provinzial-Gewerbe-Museum) w Gdańsku było nabycie za sumę 9 tysięcy marek kolekcji Eduarda Ludwiga Garbego (1819–1896), gdańskiego kupca i pasjonata historii miasta nad Motławą. Kolekcja przeszła oficjalnie na własność Związku Prowincji (Provinzialverband), czyli prowincjonalnej jednostki samorządu terytorialnego.

Inaugurację muzeum poprzedziły jednak kilkuletnie dyskusje oraz inne inicjatywy. W połowie XIX wieku cel popularyzacji i propagowania wiedzy o rzemiośle artystycznym, również w kontekście jego miejscowego rozwoju, przyświecał Rudolfowi Freitagowi (1805–1890), rzeźbiarzowi i nauczycielowi w miejscowej Szkole Sztuk Pięknych, który w murach pofranciszkańskiego klasztoru założył prywatne muzeum. Ostatecznie jego kolekcja trafiła do Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

Z kolei w 1878 r. pruskie ministerstwo handlu zaproponowało nadprezydentowi prowincji Prusy Zachodnie, Heinrichowi von Achenbachowi (1829–1899) przekazanie zbioru próbek (Mustersammlung), pochodzących z wystawy rzemiosła artystycznego, która odbyła się w 1875 r. w Królewcu. Prowadzona wówczas korespondencja pomiędzy ministerstwem, władzami prowincji i jednostkami samorządu terytorialnego w Prusach Zachodnich dowodzi, że przyszła instytucja miała być muzeum przemysłowym, skierowanym na rozwój wzornictwa przemysłowego w regionie. Kładziono nacisk na wykorzystanie galwanoplastyki, odlewów, prezentację wzorów i kopii dla rzemieślników i projektantów, w dalszej kolejności dopiero na pokazywanie zabytków lokalnego rzemiosła artystycznego.

W tym czasie powstała również komisja ds. organizacji Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Prowincji Prusy Zachodnie (Kommission für die Gründung eines Kunst und Gewerbe-Museum der Provinz Westpreussen). Jednak dopiero zakup kolekcji Eduarda Ludwiga Garbego ożywił działalność komisji i ostatecznie zadecydował o profilu zbiorów muzealnych, czyli historycznej kolekcji dawnego rzemiosła gdańskiego. Kolekcję Garbego początkowo pokazywano publiczności w prywatnym mieszkaniu jednego z członków komisji, Oskara Bischoffa, przy ul. Kowalskiej (Schmiedegasse 3).

Na kolekcję Garbego składały się meble i wyroby rzemiosła artystycznego, które zostały wpisane do muzealnego inwentarza pod nr. 1–433. W kolejnych latach muzeum poszerzało jednak swoje zbiory, corocznie dokupując kilkadziesiąt przedmiotów. Ponadto darowizny na rzecz kolekcji przekazywali mieszkańcy Gdańska, władze miasta i lokalne stowarzyszenia.

Muzealna kolekcja dzieliła się na 8 działów:

W 1885 r. otwarto ekspozycję Muzeum Rzemiosła Artystycznego na parterze północnego skrzydła klasztoru pofranciszkańskiego w Gdańsku, w którym siedzibę miało również Muzeum Miejskie ze swoimi zbiorami artystycznymi.

Muzeum podporządkowane było dyrektorowi Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego, Hugonowi Conwentzowi. Opiekunem zbiorów był Johannes Heise, jednocześnie konserwator zabytków prowincji Prusy Zachodnie, a później Oskar E. S. Bischoff. Po roku 1912 kierownikiem Muzeum został nowy dyrektor Muzeum Miejskiego – Hans Fritz Secker (1880–1960).

Secker odpowiedzialny za reorganizację zbiorów artystycznych Muzeum Miejskiego oraz koncepcję jego nowej aranżacji, postulował również zmiany w kolekcji rzemiosła artystycznego. Zabiegał o utworzenie osobnego funduszu na muzealne zakupy w ramach budżetu Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego. Zapowiadał utworzenie muzealnej biblioteki z literaturą poświęconą rzemiosłu artystycznemu.

W 1916 r. Secker wystawił na aukcji w domu aukcyjnym Lepkego w Berlinie część przedmiotów z kolekcji Muzeum Rzemiosła Artystycznego (zwłaszcza meble i dzieła sztuki ze zbioru Garbego). Dyrektor próbował w ten sposób zdobyć fundusze na rozwój kolekcji. Starał się również o utworzenie przy muzeum specjalnej fundacji, odpowiedzialnej za zdobycie pieniędzy od darczyńców prywatnych na rzecz muzeum.

Jednym z głównych postulatów Seckera było wyprowadzenie kolekcji rzemiosła z pokojów na parterze muzealnego budynku, gdzie warunki przechowywania (wilgoć i temperatura) poczyniły niepowetowane straty. Secker docelowo postulował przeniesienie zbiorów rzemiosła artystycznego do osobnego budynku, póki co zaprojektował ich nową aranżację na parterze muzealnego gmachu.

Przedsionek muzeum miał w koncepcji Seckera nawiązywać do wnętrza gdańskiego domu kupieckiego. Prezentowano tutaj najstarsze zabytki gdańskiego rzemiosła. W dalszej części ekspozycji obowiązywał porządek rodzajowy i chronologiczny. Z przedsionka przechodziło się do Sali Białej, w której ustawiono wczesnobarokowe meble i rzeźby. Wyroby miejscowe można tu było porównać z przykładami rzemiosła południowoniemieckiego. W sąsiedniej Sali Czerwonej znalazły się zbiory wyrobów z bursztynu, kolejno widz mógł obejrzeć zbiór kafli, przejść klasztornymi krużgankiem (gdzie prezentowano odlewy gipsowe rzeźb antycznych i późniejszych) do sali sztuki kościelnej. Na piętrze znajdowały się m.in. sala fajansu, sala wyrobów złotniczych, sala mebli elbląskich, pokój zaaranżowany na sień gdańskiego domu kupieckiego.

Na podstawie przewodnika Seckera po zbiorach muzealnych z 1917 r. trudno określić, które z opisywanych przedmiotów należały do zbiorów Muzeum Rzemiosła Artystycznego, a które do Muzeum Miejskiego, posiadającego w swojej kolekcji również zabytki dawnej kultury i sztuki Gdańska. Przewodnik dotyczy zbiorów, prezentowanych w gdańskim klasztorze franciszkańskim i sprawia wrażenie, jakby Secker połączył przedmioty rzemiosła artystycznego z dwóch zbiorów w jedną ekspozycję. Oficjalnie dokonano tego w 1921 r., kiedy Muzeum Rzemiosła Artystycznego zlikwidowano, a jego zbiory stały się jednym z działów Muzeum Miejskiego.


Podstawowe źródła i literatura

 

  • Archiwum Muzeum Narodowego w Gdańsku, MNG-I-A-7
  • Archiwum Państwowe w Gdańsku, zespół: Muzeum Miejskie w Gdańsku, sygn. 10-11
  • Archiwum Państwowe w Gdańsku, zespół: Naczelne Prezydium Prowincji Prusy Zachodnie, sygn. 199, 206, 207
  • Archiwum Państwowe w Gdańsku, zespół: Starosta Krajowy Prowincji Prusy Zachodnie, sygn. 42
  • Secker, Die Kunstsammlungen im Franziskanerkloster zu Danzig, Berlin 1917